Youth Art Month 

2020 YAM Winning Flag Design 

HAILIE WINES 

Hedgesville High School 

Instructor, Donna Pill 

2020 Certificate Winner 

EVELYN NYCE

Hedgesville High School 

Instructor, Donna Pill 

Youth Art Month Submission Gallery  

Imogen Anderson

Imogen Anderson

"Totem Pole" Ceramics Grade: 11 Tyler County Jennifer Stephens, instructor

Paxton Anton

Paxton Anton

"Symmetrical Glow" Mixed Media Grade: 2 Preston County Kendall Adams, instructor

Samantha Beall

Samantha Beall

"Quote the Raven" Papier Mache Grade: 9 Harrison County Katherine Crim, instructor

Caden Berry

Caden Berry

"Sunset" Grade: 7 Digital Lincoln County Ashleigh Garrett, instructor

Gracie Bowen

Gracie Bowen

"Tribute to Van Gogh" Mixed Media Grade: 8 Barbour County Leo Roe, instructor

Katie Brackman

Katie Brackman

"Women's Work" Mixed Media Grade:11 Harrison County Katherine Crim, instructor

Sadie Branch

Sadie Branch

"Dripping" Watercolor Grade: 7 Fayette County James Surface, instructor

Alexis Brannon

Alexis Brannon

"321!" Color pencil, oil pastel Grade: 12 Harrison County Katherine Crim, instructor

Felicity Britner

Felicity Britner

"Howling in the Moonlight" Pastel, tempera Grade: 8 Preston County Lisa Baker, instructor

Trey Broll

Trey Broll

"Pete the Cat & His Four (Two) Groovy Buttons" Mixed Media Grade: 2 Marion County Sandra Cress, instructor

Ruby Brown

Ruby Brown

"Owl" Mixed Media Grade: 12 Wyoming County Norma Acord, instructor

Hailey Browning

Hailey Browning

"Swamp Life" Mixed Media Grade: 10 Wyoming County Susie Griffin, instructor

Hailey Browning

Hailey Browning

"Blue-eyed Cat" Color Pencil Grade: 10 Wyoming County Susie Griffin

Sydney Burris

Sydney Burris

"Hanging Rock Farm" Watercolor Grade: 9 Mason County Susan Parrish, instructor

Tucker Carr

Tucker Carr

"Castle in the Woods" Ceramic Grade: 12 Preston County Jon Lilly, instructor

Jacie Clay

Jacie Clay

"Geode Waves" Watercolor/markers Grade: 7 Lincoln County Ashleigh Garrett, instructor

Katelyn Clem

Katelyn Clem

"Sunflowers" Mixed Media Grade: 8 Lewis County Joseph Merrifield, instructor

Katelyn Clem

Katelyn Clem

"Starry Night" Mixed Media Grade: 8 Lewis County Joseph Merrifield, instructor

Kelly Cogar

Kelly Cogar

"The Lonely Lotus" Digital Photography Grade: 12 Upshur County Laura Meese, instructor

Chloe Collins

Chloe Collins

"Icy Blue Winter" Watercolor Grade: 12 Taylor County Belinda Thabois, instructor

Ridlee Coon

Ridlee Coon

"Cow" Crayon Grade: 1 Kanawha County Crickett Fisher, instructor

Caleb Cooper

Caleb Cooper

"In Your Eyes" Graphite Grade: 8 Lincoln County Ashleigh Garrett, instructor

Madison Craven

Madison Craven

"Triangular Teapot & Cup" Hand Built Ceramics Grade: 12 Tyler County Jennifer Stephens, instructor

Rylee Daft

Rylee Daft

"Pete the Cats Fly Away Buttons" Mixed Media Grade: 2 Marion County Sandra Cress, instructor

Jamie Daugherty

Jamie Daugherty

"Autumn Vase" Watercolor Grade: 10 Tyler County Jennifer Stephens, instructor

Alynna Denike

Alynna Denike

"Sunny Honey Bee" Color Pencil Grade: 10 Taylor County Belinda Thabois, instructor

Ty Eller

Ty Eller

"Copper" Photography Grade: 9 Wyoming County Norma Acord, instructor

Bryson Evans

Bryson Evans

"Geometric Shed" Mixed Media Grade: 7 Preston County Claire Jones, instructor

Cade Farrar

Cade Farrar

"Self Portrait" Watercolor Grade: 7 Lewis County Joseph Merrifield, instructor

Caden Foy

Caden Foy

"Cozy Cottage" Scratchboard Grade: 8 Barbour County Leo Roe, instructor

Sarah French

Sarah French

"Mmmmmmm, Tasty Face" Paint, marker Grade: 12 Harrison County Brianna Saddler, instructor

Sydney Gnik

Sydney Gnik

"Old Houses on the Hill" Wood Block Print Grade: 8 Preston County Joan Warner Carr, instructor

Jahaila Gorrell

Jahaila Gorrell

"Still Life With Grapes" Mixed Media Grade: 5 Tyler County Emmalyn Olaru, instructor

Kate Gorrell

Kate Gorrell

"Fractured Reflection" Watercolor, Charcoal Grade: 10 Tyler County Jennifer Stevens, instructor

Chanel Grece

Chanel Grece

"Content With the End" Mixed Media Grade: 12 Wyoming County Norma Acord, instructor

Anna Griffith

Anna Griffith

"Hopper the Frog" Ceramics, melted glass Grade: 12 Tyler County Jennifer Stephens, instructor

Greyson Griffith

Greyson Griffith

"Leading into Nature" Pencil/Color Pencil Grade: 7 Nicholas County Kim Garrison-Brown, instructor

Bailey Grisinger

Bailey Grisinger

"Am I Pretty Enough" Kanawha Grade: 12 Kanawha County Casey Sundahl, instructor

Emily Gum

Emily Gum

"Tree of Life" Crayon, Metallic Acrylics Grade: 7 Lewis County Joseph Merrifield, instructor

Kaylee Gum

Kaylee Gum

"Around the Ocean" Scratchboard Grade: 8 Barbour County Leo Roe, instructor

Kaylee Hamm

Kaylee Hamm

"The Old Church" Pencil Grade: 8 Nicholas County Kim Garrison-Brown, instructor

Ralynn Heintzman

Ralynn Heintzman

"Bobica the Beetle" Oil Pastel Grade: 5 Tyler County Emmalynn Claru, instructor

Koral Hickey

Koral Hickey

"Dook in Peace" Acrylics Grade: 11 Monongalia County Paige Fronczek, instructor

Alexis Hicks

Alexis Hicks

"Dahlia" Color pencil, chalk pastel Grade: 11 Kanawha County Donna Wood, instructor

Lilly Hill

Lilly Hill

"Sunset Rose" Watercolor Grade: 9 Wyoming County Norma Acord, instructor

Bo Hollen

Bo Hollen

"Queen Victoria" Printmaking Grade: 4 Upshur County Monica Leigh, instructor

Emily Holston

Emily Holston

"Civil Twilight" Watercolor Grade: 11 Harrison County Brianna Saddler, instructor

Payton Ingels

Payton Ingels

"Sumo" Mixed Media Grade: 10 Mason County Susan Parrish, instructor

Quincy Jones

Quincy Jones

"Interval" Pencil, string Grade: 12 Harrison County Courtney Rankin, instructor

Trinity Kanz

Trinity Kanz

"Bubbles" Digital Grade: 9 Tyler County Jennifer Stephens, instructor

Emilee King

Emilee King

"Fish" Acrylics Grade: 9 Wyoming County Norma, instructors

Emilee King

Emilee King

"Self Portrait" Graphite Pencil Grade: 9 Wyoming County Norma Acord, instructor

Blake Kucish

Blake Kucish

"Puppy Wants a Pigeon" Mixed Media Grade: K Marion County Sandra Cress, Instructor

Mattelyn Lamp

Mattelyn Lamp

"Ambience" Color pencil, watercolor Grade: 10 Pleasants County Mary Jane Helgren

Anna Lantz

Anna Lantz

"Letter A" Mixed Media Grade: 9 Upshur County Virginia Hicks, instructor

Brady Lester

Brady Lester

"Owl" Cardboard, mixed Grade: 9 Wyoming County Susie Griffin, instructor

Corbyn Malcolm

Corbyn Malcolm

"Fall Leaves" Watercolor Print Grade: 4 Upshur County Lena Samples, instructor

Jacqueline Mata

Jacqueline Mata

"Take My Hand" Pencil Grade: 11 Kanawha County Donna Wood, instructor

Amber McGill

Amber McGill

"2 Point Town" Pencil Grade: 7 Barbour County Leo Roe, instructor

Riley McMillen

Riley McMillen

"Calloway" Ceramic Grade: 7 Preston County Joan Warner Carr, instructor

Avery Messinger

Avery Messinger

"Into the Unknown" Ceramic Grade: 12 Harrrison County Brianna Saddler, instructor

Madeline Morrison

Madeline Morrison

"Blue Landscape" Oils Grade: 7 Nicholas County Kim Garrison-Brown, instructor

Larkin NIcholson

Larkin NIcholson

"" Digital Grade: 8 Taylor County Kelley Larew, instructor

Larkin Nicholson

Larkin Nicholson

"New River Gorge" Tempera Grade: 8 Taylor County Kelley Larew, instructor

Bailey Parr

Bailey Parr

"Crossing Galaxies" Mixed Media Grade: 8 Barbour County Leo Roe, instructor

Willow Payton

Willow Payton

Untitled Mixed Media Grade: 8 Pleasants County Mindy Bussey, instructors

Abigail Pauley

Abigail Pauley

"A Vase" Graphite Pencil Grade: 6 LincolnCounty Ashleigh Garrett, instructor

Autumn Perdue

Autumn Perdue

"Sunflower & Butterfly Mask" Polymer Clay Grade: 11 Kanawha County Jennifer Sisson, instructor

Avery Raschella

Avery Raschella

"Snow Forest" Mixed Media Grade: 3 Taylor County Beth Roselius, instructor

Lydia Redin

Lydia Redin

"Swallow" Watercolor Grade: 10 Pleasants County Mary Jane Helgren, instructor

Ashleigh Reed

Ashleigh Reed

"Shedevil" Oil/acrylics Grade: 10 Kanawha County Casey Sundahl, instructor

Jeffrey Rice

Jeffrey Rice

"Liberty" Color Pencil Grade: 2 Upshur County Levi Bender, instructor

Trace RIley

Trace RIley

"Self Taugh 3-Pt. Perspective" Pencil Grade: 7 Barbour County Leo Roe, instructor

Brooklynn Robinson

Brooklynn Robinson

"Hummingbird" Papier mache, acrylics Grade: 7 Upshur County Sherri Butler, instructor

Joshua Roselius

Joshua Roselius

"The Colorful Sink of Splat" Photography Grade: 3 Taylor County Beth Roselius, instructors

Lainey Rowan

Lainey Rowan

"Seashells" Watercolors Grade: 8 Upshur County Sherri Butler, instructor

Jaden Schofield

Jaden Schofield

"Succulent Box" Ceramics Grade: 12 Pleasants County Mary Jane Helgren

Madison Seti

Madison Seti

"Consumption" Color Pencil Grade: 12 Harrison County Courtney Rankin, instructor

Beth Shumway

Beth Shumway

"The Coral Reef" Mixed Media Grade: 7 Barbour County Leo Roe, instructor

Izzy Simmons

Izzy Simmons

"Night Glow" Photography Grade: 10 Harrison County Katherine Crim, instructor

Emma Spaulding

Emma Spaulding

"Equality" Quilled Paper Grade: 8 Kanawha County Cricket Fisher, instructor

Olivia Starkey

Olivia Starkey

"Indigenous Bird" Pen/color pencil Grade: 1 Marion County Sandra Cress, instructor

Zion Sterling

Zion Sterling

"Jamie Lee Fox and Donald Trump" Clay/Play Dough Grade: 12 Kanawha County Donna Wood, instructor

James Tarner

James Tarner

"Portrait of a Wild Child" Mixed Media Grade: 10 Monongalia County Paige Fronczek, instructor

Amber Tennant

Amber Tennant

"My Nah" Acrylics Grade: 10 Mason County Susan Parrish, instructor

Samuel Walker

Samuel Walker

"Woodland Mug" Ceramic Grade: 12 Upshur County Heidi Thompson, instructor

Allison Wood

Allison Wood

"Child of Discovery" Marker Grade: 8 Lincoln County Ashleigh Garrett, instructor

Harvick Watson

Harvick Watson

"Dream House" Mixed Media Grade: 6 Nicholas County Kim Garrison-Brown, instructor

Hati Westcott

Hati Westcott

"I of the Beholder" Charcoal, Pen & Ink Grade: 12 Tyler County Jennifer Stephens, instructor

Addison Williams

Addison Williams

"War Games" Pen & Ink Grade: 12 Mason County Susan Parrish, instructor

Ellison Wriston

Ellison Wriston

"Red Bird" Watercolor Grade: 8 Kanawha County Cricket Fisher, instructor

Jefferey Wyckoff

Jefferey Wyckoff

"Wild Jeff" Mixed Media Grade: 4 Taylor County Beth Roselius, instructor

WE SOCIALIZE

WE ANSWER

Madison Craven

"Triangular Teapot & Cup" Hand Built Ceramics Grade: 12 Tyler County Jennifer Stephens, instructor